Koronawirus Giżycko – raport 8 czerwca 2020

Koronawirus Giżycko – raport 8 czerwca 2020

Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Giżycku, mamy sześć osób zakażonych. Trzy osoby znajdują się w szpitalu, trzy w izolacji. W powiecie giżyckim wykonano jak na razie zaledwie 480 testów w kierunku COVID-19. Dwie osoby wyzdrowiały.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Giżycku informuje:

  • liczba osób objętych nadzorem sanitarnym 19, w tym:
    • 7 osób w kwarantannie domowej nakazanej decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Giżycku
    • 2 ozdrowieńców
    • aktualnie 6 osób zakażonych: 3 hospitalizowane, 3 w izolacji
  • liczba osób objętych kwarantanną urzędową (graniczną) oraz osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobą objętą kwarantanną: 31
  • w powiecie giżyckim do dnia dzisiejszego wykonano 480 testów w kierunku COVID-19

Badania są przeprowadzane tylko w uzasadnionych przypadkach podejrzenia zakażenia i dobrowolnie u osób obiętych kwarantanną.

Ostatni akapit cytatu budzi chyba najbardziej uzasadniony niepokój i tłumaczy tak niską liczbę testów. Mieszkańcy powiatu to niecałe sześćdziesiąt tysięcy osób. Przetestowano 0,84%. W skali Polski to 2,43% (stan na 1 czerwca, za stroną Ministerstwa Zdrowia). T również bardzo mało, ale w naszym powiecie – prawie trzykrotnie mniej.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że bada się osoby objęte kwarantanną, uzasadnione przypadki… jednak wiadomości medialne o odmowie testów, długim czekaniu na wynik, nie są jednostkowe. I choć, na szczęście, nie dotyczą giżyckiego Sanepidu, musimy się przyglądać.